Highest rated films

  • Nobody

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★½

  • Happily

    ★★★½

  • Jakob's Wife

    ★★★½

  • The Little Things

    ★★★

  • Willy's Wonderland

    ★★★

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

    ★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Rapture

    ★★★★★

  • Vic

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Misery

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • Duel

    ★★★★½

  • Ordinary People

    ★★★★½

  • Bullitt

    ★★★★½

  • The Lovers on the Bridge

    ★★★★½

  • Messiah of Evil

    ★★★★½

  • Rock 'n' Roll High School

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 253 Films watched
  • 50.6 Average per month
  • 12.7 Average per week

Milestones

First Film

Why Don't You Just Die!

Jan 1

Last Film

The 'Human' Factor

May 16

Genres, countries & languages

Horror
108 films
Drama
92 films
Thriller
92 films
Action
66 films
Crime
44 films
Comedy
36 films
Sci Fi
35 films
Mystery
28 films
Fantasy
20 films
Adventure
19 films
USA
156 films
UK
35 films
Italy
24 films
France
16 films
Canada
14 films
Australia
12 films
Japan
9 films
Spain
7 films
Germany
6 films
Belgium
6 films
English
216 films
Italian
23 films
Spanish
19 films
French
15 films
Japanese
9 films
German
8 films
Russian
6 films
Swedish
3 films
Chinese
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 63 Added 218

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Elric’s most liked review

Willy's Wonderland

★★★

All 3 stars for Cage playing Pinball.

More reviews

Elric’s most liked list

QT Movie Club

Quentin Tarantino discusses this eclectic list of films on this 4 hour conversation on the Pure Cinema Podcast. 

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Devilfish
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Adam Bloom

Films Elric watched in 2021

  • The 'Human' Factor
  • Litan
  • Mr. Patman
  • Fair Game
  • Duel
  • Oxygen
  • Evil Dead Trap
  • Keep an Eye Out
  • Dracula's Daughter
  • Violence in a Women's Prison
  • Fried Barry
  • Guzoo: The Thing Forsaken by God - Part I
  • Initiation
  • Desperate Living
  • The Hitcher II: I've Been Waiting
  • Windows
  • Caged Heat
  • The Great Escape
  • The Hunger
  • Bullitt
  • Original Gangstas
  • Play Dirty
  • From Beyond
  • In Search of Darkness: Part II
  • A Dandy in Aspic
  • Shithouse
  • Adam Bloom
  • Rhymes for Young Ghouls
  • Boys from County Hell
  • The Assistant
  • Voyage of the Rock Aliens
  • In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror
  • Bloodthirsty
  • Dead & Buried
  • Sasquatch
  • Hangup
  • A New Leaf
  • Panic
  • Cash on Demand
  • The Mafu Cage
  • Ride in the Whirlwind
  • The Lake
  • Nightmare at Noon
  • The Power
  • Nobody
  • The Unseen
  • Clapboard Jungle
  • Snapshot
  • Bellman and True
  • Nine Queens
  • Fear Over the City
  • Sympathy for the Underdog
  • Night Drive
  • Beast Cops
  • Threshold
  • Coil
  • The Djinn
  • Caveat
  • Red Screening
  • Blue Murder
  • Jakob's Wife
  • The Devil's Nightmare
  • Graveyard of Honor
  • Shiva Baby
  • The Sunchaser
  • Another Round
  • Happily
  • Puffball
  • Godzilla vs. Kong
  • The Osterman Weekend
  • Djinn
  • Honeydew
  • Kinjite: Forbidden Subjects
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Mandy
  • Stuck
  • Unstoppable
  • Primal Rage
  • Violation
  • The Man Who Haunted Himself
  • Heartbreakers
  • The Toll
  • Messiah of Evil
  • Venom
  • 8 Million Ways to Die
  • Framed
  • Shanks
  • Grim Prairie Tales
  • The Liberation of L.B. Jones
  • Black Noon
  • Alphabet City
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Last Embrace
  • Grave of the Vampire
  • Kong: Skull Island
  • Yes Day
  • Baby Love
  • Godzilla
  • Angel
  • Breezy
  • Dead Birds
  • Sundown: The Vampire in Retreat
  • Ghost Town
  • The Block Island Sound
  • Come True
  • Villains
  • Rapture
  • Vic
  • Son
  • Flamingo Road
  • The Asphyx
  • Beat the Devil
  • Patrick
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • Mad Max: Fury Road
  • The Road Builder
  • Boss Level
  • Fright
  • Flashpoint
  • The Old Man & the Gun
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Celia
  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
  • Mad Max 2
  • Wrong Turn
  • Death Hunt
  • Banacek: Detour to Nowhere
  • Frankenstein: The True Story
  • Where Have All the People Gone
  • The Vigil
  • The Day of the Beast
  • Hotline
  • All About Eve
  • The Slams
  • Whiskey Mountain
  • Jeremy
  • More Dead than Alive
  • I Start Counting
  • Heatwave
  • The House That Would Not Die
  • The Night Stalker
  • A Cry for Help
  • From Noon Till Three
  • Sitting Target
  • Do No Harm
  • Mad Max
  • Shadow in the Cloud
  • Satan's Blood
  • Lost Highway
  • Nomadland
  • Black Roses
  • Night Angel
  • The Lovers on the Bridge
  • Inland Empire
  • The Little Things
  • The Straight Story
  • Tentacles
  • The Kid Detective
  • Hotel Room
  • Omen III: The Final Conflict
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • It's a Gift
  • Millennium Actress
  • The Queen of Black Magic
  • Willy's Wonderland
  • Training Day
  • Vert
  • What Happened to Crow 64?
  • Symbiosis
  • Sator
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted
  • Cthulhu Mansion
  • The Borrower
  • 12 Hour Shift
  • The Cowboy and the Frenchman
  • Toolbox Murders
  • Twin Peaks
  • Boys Don't Cry
  • Prisoners of the Ghostland
  • In the Earth
  • The Apple
  • The Blazing World
  • Coming Home in the Dark
  • Avenging Force
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Runaway Train
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Over the Top
  • Censor
  • Misery
  • Lifeforce
  • Invasion U.S.A.
  • 10 to Midnight
  • Ninja III: The Domination
  • Amuck!
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Revenge of the Ninja
  • Death Wish 3
  • Eyes of Crystal
  • Jumbo
  • I Used to Go Here
  • Disembodied

See all 253

World map

Highly rated films Elric is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Highly rated with Elric’s friends Patron

  • Sound of Metal
  • Love and Monsters
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Nobody
  • Minari
  • Judas and the Black Messiah
  • Soul
  • The Father
  • Nomadland
  • The Empty Man
  • Saint Maud
  • Promising Young Woman
  • Synchronic
  • Jakob's Wife
  • Another Round
  • Kong: Skull Island
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Bad Trip
  • WandaVision
  • Freaky
  • Godzilla vs. Kong
  • Zack Snyder's Justice League
  • Psycho Goreman
  • I Care a Lot
  • The Trial of the Chicago 7
  • In the Earth
  • Willy's Wonderland
  • The Little Things
  • Mortal Kombat
  • The Woman in the Window

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more