Highest rated films

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • The Outsider

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Host

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★★

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★★

  • Breaking Away

    ★★★★★

  • The Train

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 518 Films watched
  • 43.2 Average per month
  • 10 Average per week

Milestones

First Film

The Box

Jan 1

Most Watched

Burial Ground

twice

The Pack

twice

Last Film

School Spirit

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
245 films
Thriller
189 films
Drama
176 films
Comedy
88 films
Mystery
80 films
Crime
70 films
Action
70 films
Sci Fi
59 films
Fantasy
50 films
Adventure
45 films
USA
351 films
UK
62 films
Italy
39 films
Canada
29 films
France
20 films
Germany
13 films
Australia
12 films
Japan
12 films
Spain
11 films
Mexico
9 films
English
453 films
Italian
44 films
Spanish
34 films
French
32 films
German
16 films
Japanese
9 films
Chinese
7 films
Portuguese
6 films
Russian
6 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 123 Added 557

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Elric’s most liked review

Alone

★★★★

Stripped down, suspenseful and doesn’t fuck around. Most tense thing I’ve seen this year.

More reviews

Elric’s most liked list

31 Deep Cuts Oct 2020

Fangoria’s Colors of the Dark podcast brings you 31 Deep Cuts for October w/ Rebekah McKendry.

More lists

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

1917
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Piranha-Man Versus WereWolf-Man: Howl of the Piranha

Films Elric watched in 2020

  • School Spirit
  • Quiet Comes the Dawn
  • Jurassic Park
  • The Awakening
  • Cruel Jaws
  • Past Midnight
  • Maya
  • Joysticks
  • Beastmaster 2: Through the Portal of Time
  • The Killer Must Kill Again
  • Soul
  • Conan the Destroyer
  • Krull
  • Get Duked!
  • The Monster's Christmas
  • Excalibur
  • A Christmas Story
  • The Nickel Ride
  • Late Night Trains
  • Nightmare in Badham County
  • Massacre at Central High
  • The Family Man
  • Dragonslayer
  • The Beastmaster Chronicles
  • The Beastmaster
  • The Devil All the Time
  • The Boy Who Left Home to Find Out About the Shivers
  • Butt Boy
  • Hunter Hunter
  • Sound of Metal
  • Bacurau
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Hot Rock
  • Drying Up the Streets
  • Burial Ground
  • Black Bear
  • Burial Ground
  • Tenet
  • The Spider Labyrinth
  • To All a Goodnight
  • Reign of Fire
  • She
  • Spontaneous
  • Scare Me
  • The Warrior and the Sorceress
  • What Lies Below
  • Koko-di Koko-da
  • The Deeper You Dig
  • Deerskin
  • Blue Velvet
  • Hawk the Slayer
  • The Ice House
  • The Insider
  • Game Over
  • Black Mountain Side
  • Mank
  • Castle Freak
  • Anything for Jackson
  • Say Anything...
  • Wind Chill
  • Dark Age
  • The Great Alligator
  • Shallow Grave
  • Devil Times Five
  • The Caller
  • Neither the Sea Nor the Sand
  • Let Him Go
  • The Nest
  • The Initiation
  • Angel Heart
  • The Queen's Gambit
  • American Nightmare
  • Apartment Zero
  • Trapped
  • Mute Witness
  • Cross Country
  • Shattered
  • Bad Hair
  • Run
  • Blindside
  • Cross of the Seven Jewels
  • Come Play
  • Witch Hunt
  • Alien
  • Zombi Child
  • The New Mutants
  • Plunder Road
  • The Squeeze
  • Supermarket
  • Almost Human
  • The White Buffalo
  • The Hunting Party
  • Hostile Takeover
  • The Washing Machine
  • Blood Vessel
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Scream
  • You're Next
  • The Hospital
  • The Swerve
  • Remember My Name
  • Garfield's Halloween Adventure
  • Candyman
  • Valentine
  • Antebellum
  • National Lampoon's Vacation
  • Silent Scream
  • Freaky
  • Dr. Giggles
  • Wild at Heart
  • Damned in Venice
  • Portrait of a Lady on Fire
  • His House
  • On the Rocks
  • Evil Dead
  • ParaNorman
  • Popcorn
  • Drag Me to Hell
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • Something Wicked This Way Comes
  • Silver Bullet
  • Red Rock West
  • Out of the Past
  • Unforgiven
  • High Noon
  • Hollow Gate
  • The Third Day
  • The Cleansing Hour
  • Neon Maniacs
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Unhinged
  • Fade to Black
  • Lowlife
  • Hubie Halloween
  • Love and Monsters
  • Cemetery of Terror
  • Seeding of a Ghost
  • 1408
  • Grave Robbers
  • Ghostbusters
  • Afraid of the Dark
  • Knight Moves
  • The Loved Ones
  • Rejuvenatrix
  • Cellar Dweller
  • And Soon the Darkness
  • The Witch's Mirror
  • The Haunting of Bly Manor
  • Meshes of the Afternoon
  • Body Melt
  • The Mortuary Collection
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Reunion
  • The Night
  • The Strings
  • The Dark and the Wicked
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Sleepy Hollow
  • Fortress
  • Amityville: The Evil Escapes
  • The House by the Cemetery
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • One on Top of the Other
  • Contraband
  • Spiral
  • After Midnight
  • Night Game
  • An Oversimplification of Her Beauty
  • The Innocents
  • Living To Die
  • The Banker
  • Alone
  • Sketch Artist
  • The Black Cat
  • Conquest
  • Masquerade
  • Foreign Correspondent
  • Black Rainbow
  • The One I Love
  • Ghost Story
  • Possessor
  • Slime City
  • Primal Rage
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Mutilations
  • The Vampire
  • Alison's Birthday
  • I'm Thinking of Ending Things
  • A Warning to the Curious
  • The Midnight Hour
  • Curse of the Undead
  • The Pale Door
  • Bad Ronald
  • Beasts
  • Stigma
  • Lost Hearts
  • The Signalman
  • Night Slaves
  • Night Terror
  • Vampire
  • The Norliss Tapes
  • A Taste of Evil
  • The Intruder Within
  • All the Kind Strangers

See all 518

World map

Highly rated films Elric is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Highly rated with Elric’s friends Patron

  • Jaws
  • Punch-Drunk Love
  • Zodiac
  • Alien
  • The Thing
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Aliens
  • Scream
  • Back to the Future
  • Suspiria
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Beyond
  • Parasite
  • Black Christmas
  • Die Hard
  • The Nice Guys
  • House
  • Uncut Gems
  • Halloween
  • Star Wars
  • The Irishman
  • The Lighthouse
  • Evil Dead II
  • Maniac
  • Heathers
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Contagion
  • Sound of Metal
  • Escape from New York
  • Knives Out
  • Doctor Sleep
  • First Cow
  • Hamilton
  • Midsommar
  • The Exorcist III
  • 1917
  • The Invisible Man
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The Invisible Man
  • Soul
  • Little Women
  • Possessor
  • Joker
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Jojo Rabbit
  • Brain Damage
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Ready or Not
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Host
  • The Evil Dead
  • After Midnight
  • Bad Boys II
  • She Dies Tomorrow
  • His House
  • Back to the Future Part III
  • Bad Hair
  • Da 5 Bloods
  • Palm Springs
  • WHAT DID JACK DO?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more