Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • American Movie

    ★★★★★

  • The Mother and the Whore

    ★★★★★

  • My Little Loves

    ★★★★★

  • Buster Keaton: A Hard Act to Follow

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Gremlins

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • Stoker

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 305 Films watched
  • 25.4 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Piercing

Feb 4

Most Watched

Knives Out

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

The Dead Center

twice

Horror Noire: A History of Black Horror

twice

Last Film

Spies in Disguise

Dec 28

Genres, countries & languages

Horror
141 films
Drama
123 films
Thriller
102 films
Comedy
59 films
Crime
52 films
Mystery
51 films
Action
45 films
Sci Fi
26 films
Adventure
25 films
Fantasy
22 films
USA
224 films
UK
38 films
Canada
23 films
France
19 films
Italy
16 films
Germany
7 films
Japan
6 films
China
6 films
Australia
6 films
Mexico
4 films
English
277 films
Spanish
30 films
Italian
24 films
French
22 films
German
13 films
Japanese
6 films
Arabic
4 films
Latin
4 films
Swedish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 196

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Elric’s most liked review

One Cut of the Dead

★★★★½

Officially the greatest film ever made to capture the feelings of making a film. “Action!”

More reviews

Elric’s most liked list

Sunlight Horrors

Horror often resides in what we can’t see, but these films manage to unnerve in the cold light of day.

**Horror films That take place during the day or key portions of the films/ horror scenes**

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Wounds
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Topless Women Talk About Their Lives
Average weighted rating:

3.2

Films Elric watched in 2019

  • Spies in Disguise
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Joker
  • Rambo: Last Blood
  • Black Christmas
  • The House on Telegraph Hill
  • Lantana
  • Murder by Decree
  • And Then There Were None
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Uncut Gems
  • Cosmos
  • The Innkeepers
  • Low Tide
  • Ad Astra
  • Deathtrap
  • Little Joe
  • Sleuth
  • Evil Under the Sun
  • Braid
  • The Head Hunter
  • Knives Out
  • Fatal Termination
  • On Dangerous Ground
  • Prophecy
  • Alice in Wonderland
  • Noelle
  • Atlantics
  • Predestination
  • Harpoon
  • The Irishman
  • Mortuary
  • Murder on the Orient Express
  • American Movie
  • Doctor Sleep
  • Nightmare Alley
  • The Addams Family
  • Mr. Klein
  • Death Game
  • Night Watch
  • Five Minutes to Live
  • Ghost World
  • Down
  • Transit
  • The Chill Factor
  • Berserker
  • Golden Needles
  • Child's Play
  • The People Who Own the Dark
  • Shadow of a Doubt
  • Wounds
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • The Delta Force
  • Stunts
  • Avalanche
  • Vigilante
  • Parasite
  • The Halloween Tree
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Dolemite Is My Name
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Haunt
  • Lady in White
  • Night of the Demons
  • Satan's Little Helper
  • Kenny & Company
  • The Elephant Man
  • VFW
  • The Evil Dead
  • Porno
  • Kindred Spirits
  • After Midnight
  • Fingers
  • Abby
  • Grizzly
  • The Manitou
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Trick or Treat
  • Halloween
  • Halloween
  • Halloween II
  • Halloween II
  • Nightbeast
  • The Last Hard Men
  • The Bravados
  • Terror in a Texas Town
  • Report to the Commissioner
  • Topless Women Talk About Their Lives
  • Je t'aime moi non plus
  • 9 Songs
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Dream with the Fishes
  • Dusty and Sweets McGee
  • Pretty Maids All in a Row
  • Rabid Dogs
  • Darker Than Amber
  • Fear Is the Key
  • North Dallas Forty
  • Tracks
  • Trackdown
  • Born to Win
  • Someone Behind the Door
  • Villain
  • 92 in the Shade
  • That Most Important Thing: Love
  • The Furies
  • Jennifer's Body
  • Dolemite
  • Come to Daddy
  • Fear No Evil
  • Beauty and the Beast
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Inherent Vice
  • Color Out of Space
  • Stoker
  • The Lighthouse
  • Maleficent
  • Depraved
  • Sleepless
  • Blood Simple
  • Visions of Light
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Hellraiser: Bloodline
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Riot Girls
  • It Chapter Two
  • The Dead Don't Die
  • Pinocchio
  • The Possessed
  • Dream No Evil
  • Ready or Not
  • The Narrow Margin
  • The Curse of La Llorona
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • The Sweet House of Horrors
  • Smallfoot
  • River of Grass
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Friday the 13th
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • A Nightmare on Elm Street
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • The Whip and the Body
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Freddy vs. Jason
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Full Circle
  • Burnt Offerings
  • The Legend of Hell House
  • Night Killer
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • The Burning
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Eye of the Devil
  • Soul Hustler
  • The Vampire Doll
  • Crawl
  • Party Hard, Die Young
  • Fresh Meat
  • Don't Panic
  • Dogtooth
  • Alps
  • The Child
  • Culture Shock
  • Annabelle Comes Home
  • Dark August
  • Moving Target
  • The Chase
  • Getting Straight
  • The Losers
  • A Bullet for Pretty Boy
  • C.C. and Company
  • Evel Knievel
  • Model Shop
  • Thunder Alley
  • Any Gun Can Play
  • Hollywood Man
  • The Haunted House of Horror
  • The Mad Bomber
  • Head Count
  • Searching for Ingmar Bergman
  • Bad Times at the El Royale
  • One Cut of the Dead
  • Bliss
  • Midsommar
  • The Lodge
  • Vox Lux
  • Little Woods
  • Trapped Alive
  • Jacob's Ladder
  • Demonwarp
  • Bringing Out the Dead
  • The Night Brings Charlie
  • In My Skin
  • Amityville 1992: It's About Time

See all 305

World map

Highly rated films Elric is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • The Farewell

Highly rated with Elric’s friends Patron

  • Halloween
  • Die Hard
  • Black Christmas
  • Alien
  • Uncut Gems
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Exorcist III
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Irishman
  • Parasite
  • Dragged Across Concrete
  • Marriage Story
  • It
  • Mandy
  • The Matrix
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Hereditary
  • The Favourite
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Lighthouse
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Avengers: Infinity War
  • Toy Story 4
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • Doctor Sleep
  • Climax
  • John Wick
  • Dolemite Is My Name
  • Avengers: Endgame
  • One Cut of the Dead
  • Midsommar
  • Anna and the Apocalypse
  • John Wick: Chapter 2
  • Knives Out
  • Us
  • Ad Astra
  • The Farewell
  • Booksmart
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Overlord
  • The Beach Bum
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Next of Kin
  • Widows
  • Demons
  • Her Smell
  • Pain and Glory
  • Honey Boy
  • High Life
  • Knife+Heart
  • Ford v Ferrari
  • Suspiria
  • Good Boys
  • Game Over
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • A Star Is Born
  • Bad Times at the El Royale
  • Fighting with My Family
  • Bohemian Rhapsody

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more