Elric has logged 238 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Windows

Windows

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Original Gangstas

Original Gangstas

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Play Dirty

Play Dirty

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Dandy in Aspic

A Dandy in Aspic

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Adam Bloom

Adam Bloom

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bloodthirsty

Bloodthirsty

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sasquatch

Sasquatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Hangup

Hangup

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mafu Cage

The Mafu Cage

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lake

The Lake

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nightmare at Noon

Nightmare at Noon

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
The Power

The Power

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Unseen

The Unseen

1980
×
★★½
Edit this entry  
15
Clapboard Jungle

Clapboard Jungle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★½
Edit this entry  
13
Bellman and True

Bellman and True

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fear Over the City

Fear Over the City

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Night Drive

Night Drive

2019
×
Edit this entry  
11
Beast Cops

Beast Cops

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
Threshold

Threshold

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Coil

Coil

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Djinn

The Djinn

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Caveat

Caveat

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Blue Murder

Blue Murder

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Devil's Nightmare

The Devil's Nightmare

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★½
Edit this entry