Sort by

Elliott has logged 335 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Thirst

Thirst

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★
Edit this entry  
20
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
Read the review Edit this entry  
16
Androids Dream

Androids Dream

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bixa Travesty

Bixa Travesty

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★½
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prison

Prison

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★½
Edit this entry  
13
GUO4

GUO4

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★
Edit this entry  
30
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Edit this entry  
24
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★½
Edit this entry  
22
The Property Man

The Property Man

1914
×
★½
Edit this entry  
20
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★½
Edit this entry  
20
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★
Edit this entry  
20
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1897
×
Edit this entry  
20
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bains en mer

Bains en mer

1897
×
Edit this entry  
20
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★½
Edit this entry  
20
Arrivée en voiture

Arrivée en voiture

1896
×
Edit this entry