Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Titus

Titus

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
Edit this entry  
22
Life Is to Whistle

Life Is to Whistle

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★½
Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
Workers for the Good Lord

Workers for the Good Lord

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Introduction

Introduction

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Day of Despair

Day of Despair

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
31
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★
Edit this entry  
31
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★
Edit this entry  
29
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Up, Down, Fragile

Up, Down, Fragile

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Confessions

Confessions

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★½
Edit this entry