Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ella Rogers

Ella Rogers

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ella
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ella’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The DUFF

    The DUFF 2015

    ★★★ Rewatched by Ella Rogers 11 May 2022

    My boyfriend would say “I swear if another coming of age movie uses the song bad reputation…” and yeah I think that pretty much sums it up

  • Tall Girl 2

    Tall Girl 2 2022

    ½ Watched by Ella Rogers 04 Apr 2022

    I’m weird. I’m a weirdo, I don’t ✨fit in✨

    Bruh we get it now just stfu

  • Over the Hedge

    Over the Hedge 2006

    ★★★½ Watched by Ella Rogers 21 Mar 2022

    Quicksilver wishes he were Hammy iykyk

  • Dog

    Dog 2022

    ★★★ Watched by Ella Rogers 19 Mar 2022

    Lulu is such a good girl all stars are for her

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★½ Watched by Ella Rogers 13 Mar 2022

    This was not what I was expecting but I’m so glad it wasn’t. Wow I loved the direction it took and the energy that it had throughout. It’s very sweet and charming and I would (will) definitely watch it again

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You 2020

    ★★ Rewatched by Ella Rogers 25 Feb 2022

    Did this movie deserve an Oscar?
    No, absolutely not

    BUT

    Did this movie deserve an Oscar?
    ..yeah

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever 2021

    ★★ Rewatched by Ella Rogers 26 Feb 2022

    What happened in this movie other than the Subway bouquet?????????













    Nothing

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before 2018

    ★★★½ Rewatched by Ella Rogers 27 Feb 2022 1

    Extra half star for subway literally just being subway?

    Anywho, James Percy is definitely better than Noah scentedmayos character could ever be







    Also, I would encourage watching this with two guys who get super invested in it, makes the movie 10x more entertaining.

  • The Inheritance

    The Inheritance 1997

    ★★★★ Rewatched by Ella Rogers 24 Feb 2022

    This is officially a James Percy stan account

  • Rumble

    Rumble 2021

    ★★★ Watched by Ella Rogers 20 Feb 2022

    Somehow I gained more respect for will arnett

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★★ Rewatched by Ella Rogers 25 Dec 2021

    Pretty cool, very depressing but good yeah. Andrews my favorite Spider-Man

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★★★ Rewatched by Ella Rogers 11 Dec 2021

    Ansel Elgort has a funny face haha

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5

Review Tags

4
  • w/carson
  • netflix
  • w/mom&dad
  • imdb tv
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro