Elliott has logged 34 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★
Edit this entry  
23
Happy End

Happy End

2017
×
Edit this entry  
22
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
22
Caché

Caché

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Golden Parable

Golden Parable

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Les Affaires publiques

Les Affaires publiques

1934
×
★★
Edit this entry  
15
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★
Edit this entry  
15
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★
Edit this entry  
12
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★
Edit this entry  
09
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Edit this entry  
06
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry