Sort by

elliesheller has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
VOIR

VOIR

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The U.S. vs. John Lennon

The U.S. vs. John Lennon

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fred 2: Night of the Living Fred

Fred 2: Night of the Living Fred

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry