Sort by

Ellie has logged 29 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
Cam Girlz

Cam Girlz

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad at Dancing

Bad at Dancing

2015
×
★½
Edit this entry  
15
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christine

Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry