Sort by

Ellie has logged 249 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All This Panic

All This Panic

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
07
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry