Sort by

elliebrynne has logged 27 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry