• The Adam Project

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Kissing Booth 3

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★★

  • Werewolves Within

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Censor

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • We Can Be Heroes

    ★★★★★

  • Wild Mountain Thyme

    ★★½

  • The Prom

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★★

  • After We Collided

    ½

  • Work It

  • The Kissing Booth 2

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Happy Birthday, Marsha!

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Hot Summer Nights

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★½

  • The Second Mother

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★