Sort by

elliebean has logged 215 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
30
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Faces Places

Faces Places

2017
×
Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Unhinged

Unhinged

2020
×
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
21
Infinite

Infinite

2021
×
Edit this entry  
20
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★
Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
26
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry