Sort by

el has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
Edit this entry  
31
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
Edit this entry  
29
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
29
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Sunlit Night

The Sunlit Night

2019
×
Edit this entry  
28
Jezebel

Jezebel

2019
×
Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Edit this entry  
27
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Letter

The Letter

1940
×
Edit this entry  
24
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
L'Homme Machine

L'Homme Machine

1885
×
Edit this entry  
24
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
The Mad Miss Manton

The Mad Miss Manton

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
21
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
Edit this entry  
21
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Bride Wore Red

The Bride Wore Red

1937
×
Read the review Edit this entry  
20
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

1949
×
Edit this entry  
19
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Music Room

The Music Room

1958
×
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
Read the review Edit this entry  
17
Central Station

Central Station

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Edit this entry  
16
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
16
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Love Streams

Love Streams

1984
×
Read the review Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
Edit this entry  
14
The Garden of Women

The Garden of Women

1954
×
Edit this entry  
13
Charulata

Charulata

1964
×
Read the review Edit this entry  
12
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
Design for Living

Design for Living

1933
×
Edit this entry  
12
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
Edit this entry