Sort by

ella has logged 43 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Truth

Truth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babel

Babel

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★½
Edit this entry  
24
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slow Motion

Slow Motion

2014
×
Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Daddy Long Legs

Daddy Long Legs

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Despair

Despair

2010
×
Edit this entry  
21
Just a Minute

Just a Minute

2015
×
Edit this entry  
20
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
His Favorite Person

His Favorite Person

2018
×
Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Take Flight

Take Flight

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
16
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2019
×
Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Edit this entry  
05
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
Edit this entry  
02
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry