Sort by

Ella has logged 32 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
Edit this entry  
20
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rose Plays Julie

Rose Plays Julie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★
Edit this entry