Ella has logged 30 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
À tous ceux qui ne me lisent pas

À tous ceux qui ne me lisent pas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
Edit this entry  
12
Lasting Marks

Lasting Marks

2018
×
Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Prosecuting Evil

Prosecuting Evil

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry