Sort by

amadeus has logged 59 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rabbits Under the Shed

Rabbits Under the Shed

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lives Worth Living

Lives Worth Living

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evening Primrose

Evening Primrose

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry