Sort by

marissa has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Yellow Birds

The Yellow Birds

2017
×
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Being There

Being There

1979
×
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decommissioned

Decommissioned

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
Edit this entry  
27
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
Edit this entry  
26
American Gangster

American Gangster

2007
×
Edit this entry  
25
The Song of Names

The Song of Names

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Madame

Madame

2017
×
Edit this entry  
30
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing

Sing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Island

The Island

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Safe House

Safe House

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Force 10 from Navarone

Force 10 from Navarone

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry