Sort by

EliteXMovies has logged 285 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Safety

Safety

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inheritance

Inheritance

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Beauty

Black Beauty

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
3 Ninjas Kick Back

3 Ninjas Kick Back

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vanguard

Vanguard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
JFK

JFK

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Invictus

Invictus

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Movies

The Movies

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry