• Cigarette Girl

    Cigarette Girl

    ★★★½

    Bayangin kita bisa punya kretek wangi mawar if only men didn't ruin everything

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★

    What is it with A24's obsession with another lives

  • Ice Cold: Murder, Coffee and Jessica Wongso

    Ice Cold: Murder, Coffee and Jessica Wongso

    ★★

    Never trust a narcisstic man who carries gun

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    I watched it for the bomb and the bomb is cillian murphy

  • The Red Point of Marriage

    The Red Point of Marriage

    ★★★★★

    Takut

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★

    Ada brondong cakeup lalu ada pria mature mapan & marriage is on the table ya pilih pria mature lach

  • Fast & Feel Love

    Fast & Feel Love

    ★★★★★

    “Our ovaries can betray us” damn girl don’t be so loud

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    If you see me doing anything weird perhaps I verse jumped

  • KKN di Desa Penari

    KKN di Desa Penari

    ★★½

    Ga semua orang paham bahasa jawa ya tolong biasain tempelin subtitles. 1.5 bintang buat teknis sinematografinya, 1 lagi buat badarawuhi yg mirip gemma chan

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★★

    Funny how “making my own moves” is the first thing brought up in the movie because we all know NO ONE is making their own moves in an Asian household

  • Fresh

    Fresh

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Sumanto did it first but such a fresh story really.

  • A Very British Scandal

    A Very British Scandal

    ★★★½

    I love seeing queen Foy being a posh lady but I'd rather loved it more if the drama were more spicy