Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belushi

Belushi

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dehumanization

Dehumanization

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Calming

The Calming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fairy

The Fairy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tender

Tender

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duplicate

Duplicate

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Frontman

Frontman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Some Kind of Connection

Some Kind of Connection

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry