Sort by

Elisha has logged 36 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry