Sort by

Elinray has logged 247 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Become a Tyrant

How to Become a Tyrant

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
10
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2012
×
Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
Edit this entry  
23
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry