Sort by

elimyalicia has logged 68 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry