Elijah has written 23 reviews for films during 2020.

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★★★★

    Blessed the flat with our first movie viewing.

  • An American Pickle

    An American Pickle

    ★★★½

    First time back at the cinema since March. It felt good.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★½

    Despite my love for Disney, I've always found Frozen overrated. There are just far more better Disney movies and soundtracks in my opinion so I wasn't overly hyped on the release of Frozen II and missed it at the cinema. Of course being the Disney obsessed freak I am I had to watch it eventually and Disney+ provided.

    I didn't re-watch the first before this so can't really compare the two but I did enjoy this. Nothing exceptional, but enjoyable…

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

    okay but the real question is since when was the hydro in edinburgh??

  • Mulan

    Mulan

    ★★★½

    I was convinced I had seen this when I was younger but I honestly couldn't remember any part of it so I guess I never did. I was really wanting to like this more than I did. It's good but just didn't hit me in the way that some other Disney movies from this era do.

  • Tarzan

    Tarzan

    ★★★★½

    I can't get through this without sobbing at least five times.

  • Sleeping Beauty

    Sleeping Beauty

    ★★★★½

    The art style is sooooo beautiful and you bet I yelled 'square trees' just bcus of Disneyland Paris. That's probably why this film got to me more than the likes of Cinderella since I have a huge love for DLP.

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★★

    I LOVE PONYO !!!!!!

  • The Boxtrolls

    The Boxtrolls

    ★★★★½

    This deserves more recognition.

  • Hercules

    Hercules

    ★★★★

    This was one of the few Disney films that we didn't own on video and so it's only taken me 'till 24 years old to finally watch it and I have to say that I'm disappointed I didn't watch it when I was younger! Mostly so I could hear Phil as Phil and not as Frank Reynolds.

  • The Imagineering Story

    The Imagineering Story

    ★★★★★

    Raise your hand if you cried multiple times.

    This is by far the best thing I have watched on Disney plus to date, and probably will remain the best thing I have watched. Over the last year I've become slightly Disney obsessed. Ever since I came back from that first trip to Disneyland Paris last June I have been in absolute awe of the parks. I've always enjoyed the movies, the music, pretty much anything Disney, but something about the…

  • Camp Rock

    Camp Rock

    ★★★★

    It was time to revisit where my love for Demi Lovato was born.