Sort by

Elijah has logged 218 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
28
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Decorating Disney: Holiday Magic

Decorating Disney: Holiday Magic

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Out

Out

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry