Sort by

Eli has logged 569 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
WVLNT

WVLNT

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Glory at Sea

Glory at Sea

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Austerity Measures

Austerity Measures

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nomad's Land

Nomad's Land

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Conscious Decisions

Conscious Decisions

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pelican Radio

Pelican Radio

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ponce de León

Ponce de León

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
River Rites

River Rites

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Deadly Adoption

A Deadly Adoption

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Aloha

Aloha

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
James White

James White

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Lens

Lens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Baxter

Baxter

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hyena Road

Hyena Road

2015
×
Read the review Edit this entry