Sort by

Eli has logged 34 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ambition

Ambition

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brotherhood

Brotherhood

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Hole in My Heart

A Hole in My Heart

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
Bloodsucking Freaks

Bloodsucking Freaks

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eden

Eden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Time Out of Mind

Time Out of Mind

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry