Eli has logged 81 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Live from Baghdad

Live from Baghdad

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Class

The Class

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Testament

Testament

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Augusta, Gone

Augusta, Gone

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Heart is Deceitful Above All Things

The Heart is Deceitful Above All Things

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Days

Last Days

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Good Old Fashioned Orgy

A Good Old Fashioned Orgy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry