Alex has logged 151 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ronaldo

Ronaldo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taken 3

Taken 3

2014
×
★★
Read the review Edit this entry