Sort by

elena has logged 86 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Center of My World

Center of My World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
As You Are

As You Are

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
4 Moons

4 Moons

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Watercolors

Watercolors

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hidden Kisses

Hidden Kisses

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Teenage Cocktail

Teenage Cocktail

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★½
Edit this entry  
13
Dance Academy: The Movie

Dance Academy: The Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry