Sort by

amaya has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frightmare

Frightmare

1981
×
★★
Edit this entry  
18
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Horns

Horns

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
13
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry