Sort by

amaya has logged 263 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read other review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ring

Ring

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
13
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry