Sort by

amaya has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Child of Rage: A Story of Abuse

Child of Rage: A Story of Abuse

1990
×
Edit this entry  
17
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
2Everything2Terrible2: Tokyo Drift

2Everything2Terrible2: Tokyo Drift

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Circle

Circle

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Quills

Quills

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trust

The Trust

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chaplin

Chaplin

1992
×
Edit this entry  
11
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★
Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
07
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Edit this entry