• Pig

    ★★★★★

  • Army of the Dead

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

  • OPAL

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ½

  • Sonic the Hedgehog

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • His House

    ★★★★★

  • Cats

  • Klaus

    ★★★★½

  • Primal

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Blood Quantum

    ★★★

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Float

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Staggering Girl

    ★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Zombies

    ★★★★

  • The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

    ★★★★

  • When I Get Home

    ★★★★½

  • So Pretty

    ★½

  • Buoyancy

    ★★★

  • Paradise Hills

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Perfection

    ★★★½

  • Edge of the Knife

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Possum

    ★★★½

  • Await Further Instructions

    ★½

  • Whack World

    ★★★★

  • Fainting Spells

  • Bao

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • The Wolf House

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Remembered Film

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Dead Pigs

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Off the Hook: The Making of “The Lure”

    ★★★★

  • Creep 2

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★½

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★

  • Piper

    ★★★½

  • This House Has People in It

    ★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★½

  • The Lure

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Crimson Peak