Electra has logged 28 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn

Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn

2015
×
Edit this entry  
05
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry