Electra has logged 207 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweat

Sweat

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poly Styrene: I Am a Cliché

Poly Styrene: I Am a Cliché

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apples

Apples

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nitram

Nitram

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★½
Edit this entry  
10
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Edit this entry  
03
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry