Sort by

Edgar has logged 155 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Find Me In The Silence

Find Me In The Silence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zefiro Torna or Scenes from the Life of George Maciunas (Fluxus)

Zefiro Torna or Scenes from the Life of George Maciunas (Fluxus)

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Things I Like, Things I Don't Like

Things I Like, Things I Don't Like

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumping

Jumping

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boy and Bicycle

Boy and Bicycle

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blow Job

Blow Job

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wall

The Wall

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fat and the Lean

The Fat and the Lean

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Angels Fall

When Angels Fall

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Severed Heads

The Severed Heads

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The End

The End

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
H₂O

H₂O

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Melody of the World

Melody of the World

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America

White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America

1910
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pharmacist

The Pharmacist

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Barber Shop

The Barber Shop

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dentist

The Dentist

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cure

The Cure

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rounders

The Rounders

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pina

Pina

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry