• Being James Bond

    Being James Bond

    ★★★★

    This was a nice short documentary about Daniel Craig’s experiences as Bond and the story of his casting and the making of the movies.
    It was in many ways more like a podcast with Daniel Craig and the producers, but it gave a lot of (for me at least) new information about how hard it was to make the movies and how tough Daniel Craig actually is for filming with a broken leg and stuff. 
    Even though I didn’t watch…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★★

    James Bond movies ranked: boxd.it/51WFE

    After many delays Daniel Craig is finally back as Bond, James Bond.
    A year and a half ago I watched all the James Bond movies in preparation for this and I ended up enjoying most of them. This movie was really worth the wait. My father has always been a big fan of the movies, so of course I went with him, just as we had planned a year and a half ago and we…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★

    I don’t really know what to think about this movie, but I guess it had enough good moments to warrant a 3 star rating.
    The good parts worked well and the ideas were good, but all the buildup and slow moments didn’t interest me much and could get a bit boring.
    The story followed a woman, who finally breaks out of an abusive relationship when she flees and her boyfriend commits suicide, but when she finally starts to get control…

  • After the Wedding

    After the Wedding

    ★★½

    This is a remake of the Danish movie with the same name from 2006, which I consider to be Susanne Bier’s best movie and one of the most underrated Danish movies. This was not really anything special though and the story didn’t try anything new and it almost felt like a shot for shot remake.
    This remake had one big change, which was changing the gender of three characters, including the main character. It was an interesting choice that gave…

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★½

    Furious Styles: Why is it that there is a gun shop on almost every corner in this community?

    The Old Man: Why?

    Furious Styles: I'll tell you why. For the same reason that there is a liquor store on almost every corner in the black community. Why? They want us to kill ourselves.

    This was a strong movie about growing up in a black neighborhood. 
    I have never seen that many of this kind of movies and I don’t have…

  • Attack of the Hollywood Clichés!

    Attack of the Hollywood Clichés!

    ★★★½

    I didn’t have time to watch a movie, so I put this on instead.
    It was fine and enjoyable and with the short runtime it delivered what it promised, though they didn’t always have time to go too deep into detail and often gave some pretty basic examples of the cliches. 
    As I said, they referred to many well known movies, so i knew many of them, but I still think they gave many spoilers 
    Rob Lowe was a great…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★

    This is a remake of the Danish movie, with the same name, from 2018. The only thing this remake does different is the language and therefore also the locations (which doesn’t matter to the story), so it really doesn’t have anything new to offer other than giving the Americans the opportunity of not having to read subtitles. 
    The story follows a police officer, who works at the call center, where he gets involved in a kidnapping case, that he tries…

  • Centurion

    Centurion

    ★★★

    I watched this years ago and couldn’t remember much, since I got a bit bored by it, and while it was better this time around, it was still mostly the action that made it work. 
    The flow of the story was a bit weird since after every small high it dropped down to a low, which made it hard to care about the story and characters. 
    The story still had some interesting stuff with the Roman soldiers going far behind…

  • The Lower Depths

    The Lower Depths

    ★★

    Akira Kurosawa movies ranked: boxd.it/cOTI2

    This movie is made during one of the best periods in Akira Kurosawa’s career, so I expected it to be great, but instead I was greatly disappointed. 
    The movie is one of his least accessible ones so far, since it is very dialogue heavy and it all takes place in one location, without much happening. 
    The story is adapted from a Russian play and follows a bunch of poor people, who are tenants at a…

  • I Live in Fear

    I Live in Fear

    ★★★★

    Akira Kurosawa movies ranked: boxd.it/cOTI2

    This was a great movie that might have been a bit overlooked, since it was released so close to his epic movie “Seven Samurai” and apparently it was also Kurosawa’s first movie to lose money at release.
    The story follows an old man, who fears that he and his family will become victims of nuclear war, so he plans to bring them all to Brazil (which apparently is safer). His family is not too fond…

  • Broken Arrow

    Broken Arrow

    ★★★½

    Vic Deakins: Would you mind not shooting at the thermonuclear weapons?

    This was a cool and entertaining action movie with John Travolta and Christian Slater playing two military pilots, who becomes enemies when one of them steals two nuclear missiles and now the other one teams up with a female park ranger to save the day. 
    The movie’s story never really won me over and it had some bumpy bits, but it was still a passable script and the action…

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★½

    Officer Ronnie Peterson: Is our plan to inform people about the zombie danger before it gets dark?

    Chief Cliff Robertson: I guess so.

    Officer Ronnie Peterson: Because we passed Farmer Miller's place a little while ago, do we need to inform him?

    Chief Cliff Robertson: Fuck Farmer Miller.

    This was a weird movie and much of it didn’t really work for me. 
    The movie is very much like many other zombie movies and the story follows the citizens of a…