Sort by

EJ has logged 24 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry