Sort by

EJ has logged 224 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sarah Vaccine

The Sarah Vaccine

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
When You Finish Saving The World

When You Finish Saving The World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry