Sort by

EJ has logged 24 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maggie Simpson in Playdate with Destiny

Maggie Simpson in Playdate with Destiny

2020
×
Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry