Eithne has logged 32 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hunger

Hunger

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Forrester

Finding Forrester

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
What We Do Is Secret

What We Do Is Secret

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lapland Odyssey

Lapland Odyssey

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
City Lights

City Lights

1931
×
★★
Edit this entry  
11
Lemmy

Lemmy

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girls

The Girls

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
Edit this entry  
09
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★
Edit this entry  
08
Together

Together

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reprise

Reprise

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Noi the Albino

Noi the Albino

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sauna

Sauna

2008
×
★★★½
Edit this entry