• Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    how is this just as perfect, if not MORE SO, than the first one, huh? TELL ME?

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    This is the perfect film.

  • The Other Woman

    The Other Woman

    ★★★★

    the thing about the other woman is that it is actually the perfect movie for two reasons: it's so stupid and leslie mann

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    “Fuck doctors. You need love.”

    screaming, crying, throwing up etc

  • CODA

    CODA

    ★★★★

    Cried my god damn eyes out thanks for asking

  • Rent

    Rent

    ★★½

    second act totally bangs but i honestly couldnt tell you what 79% of the songs were trying to scream at me

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    I mean what am I supposed to do? NOT LOVE THIS? NOT LOVE ANDREW GARFIELD? NOT LOVE THE APPEARANCE OF MULTIPLE BROADWAY LEGENDS? because I did, I really fucking did.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★

    I... yeah... okay.

    Not a fan of western films to begin with, but I was willing to give it a go for Jane Campion. The cinematography was beautiful, the music was basically its own character, and Kirsten Dunst was incredible (though underused). Otherwise, I was thoroughly underwhelmed. The film was overloaded with lacklustre symbolism, and the fragile masculinity and subtle internal/external homophobia angle (focusing on the complexity of man), just didn't translate to a powerful cinema experience.

    I love you Jane, but I simply didn't care about these men. I would have preferred a two hour deep dive into Kirsten Dunst's character.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★★

    this is the third time i watched it and the third time i cried i love you mirabel madrigal

  • How Do You Know

    How Do You Know

    ★★½

    the reason this got a generous 2.5 is because:
    - peak reese witherspoon with cute side bangs era
    - paul rudd

    no further comments

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★★

    hi yes as the youngest of three sisters, i relate far too much to mirabel but more importantly: luisa, bruno and antonio best madrigals me thinks

  • The Fallout

    The Fallout

    ★★★★★

    jenna ortega world domination quite frankly