Sort by

ethan has logged 309 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Italy

Little Italy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Teacher

A Teacher

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Teacher

A Teacher

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Cinderella Christmas

A Cinderella Christmas

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A New York Christmas Wedding

A New York Christmas Wedding

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dashing in December

Dashing in December

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

2008
×
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Still Life

Still Life

2006
×
Edit this entry  
12
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★½
Read the review Edit this entry