Ellie has logged 102 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek

Shrek

2001
×
Read prior review Edit this entry  
28
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
Edit this entry  
21
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission Blue

Mission Blue

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flower

Flower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry