Sort by

egellis has logged 166 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Behind the Fright: The Making of American Horror Story

Behind the Fright: The Making of American Horror Story

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It

It

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
The Misadventures of Rick and Morty

The Misadventures of Rick and Morty

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry