Sort by

Elliott has logged 36 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Firecracker

Miss Firecracker

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry